Leczenie zapalenia mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych można leczyć na dwa sposoby – miejscowo, stosując maści, oraz ogólnie, przy użyciu odpowiednio dobranych antybiotyków.

 

– Leczenie miejscowe obejmuje stosowanie maści i kremów, zawierających substancje o działaniu odkażającym i wysuszającym, czasem można zalecić pacjentowi specjalne preparaty miejscowe zawierające antybiotyki. Leczenie ogólne polega na włączeniu doustnych antybiotyków. Dobrze jest, żeby wykonany został posiew mikrobiologiczny z treści zmian skórnych, co pozwoli lekarzowi dobrać antybiotyk o spektrum działania obejmującym bakterie, które wywołały u pacjenta zapalenie mieszków włosowych. W czasie kuracji, zarówno miejscowej, jak i ogólnej, należy powstrzymać się od depilacji i golenia skóry – tego typu zabiegi po pierwsze podrażniają skórę, a po drugie przyczyniają się do przenoszenia zakażenia na niezainfekowane regiony skóry, co w efekcie utrudnia i wydłuża proces leczenia – podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski z renomowanej Clinica Dermatologica w Gdańsku.

 

Zapobieganie zapaleniu mieszków włosowych

 

Jeżeli na skórze pojawiają się zmiany typowe dla zapalenia mieszków włosowych, jest już za późno na myślenie o profilaktyce, jednak zarówno przed zachorowaniem, jak i po zakończeniu leczenia, warto podjąć kroki, które pomogą zminimalizować ryzyko zapadnięcia na zapalenie mieszków włosowych.

 

Podstawową zasadą profilaktyki zapalenia mieszków włosowych jest dbałość o higienę. Duże znaczenia ma rodzaj stosowanych kosmetyków – niestety bardzo popularne, ładnie pachnące żele pod prysznic i mydła nie są optymalnym wyborem w sytuacji, gdy staramy się zapobiegać zapaleniu mieszków włosowych. Wskazane jest wybieranie kosmetyków, które nie zawierają w swoim składzie konserwantów, sztucznych barwników oraz substancji zapachowych – wszystkie te dodatki mogą podrażniać skórę, przez co staje się ona bardziej podatna na infekcje wszelkiego rodzaju. Pomocne może być stosowanie preparatów z mocznikiem, który zmiękcza i nawilża skórę, pozytywnie wpływając na jej właściwości ochronne.
Warto pamiętać, by dokładnie zdezynfekować skórę po każdej depilacji lub goleniu, używając spirytusu salicylowego, bądź dostępnych w aptekach preparatów odkażających, których dodatkową zaletą jest to, że nie powodują nieprzyjemnego szczypania po aplikacji. Dobrze jest wybierać ubrania z naturalnych tkanin i dbać o to, by nie były one zbyt dopasowane – pamiętajmy, że długotrwałe pocieranie skóry przez przylegający do niej materiał jest jedną z przyczyn występowania zapalenia mieszków włosowych.

 

Sprawdź też:

Leczenie zapalenia mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych można leczyć na dwa sposoby – miejscowo, stosując maści, oraz…

Czytaj artykuł

Czynniki utrudniające rozpoznanie grzybicy paznokci

Pomimo tego, że wielu osobom grzybica paznokci wydaje się chorobą możliwą do rozpoznania…

Czytaj artykuł

Objawy i leczenie przyłuszczycy

Przyłuszczyca to dawna nazwa chorób o nieznanej etiologii, przypominających łuszczycę. Obecnie nazwy tej…

Czytaj artykuł