Objawy i leczenie przyłuszczycy

Przyłuszczyca to dawna nazwa chorób o nieznanej etiologii, przypominających łuszczycę. Obecnie nazwy tej nie stosuje się. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy przyjmuje się, że choroby niegdyś grupowane jako przyłuszczyca, nie wykazują cech klinicznych, ani histologicznych łuszczycy. Ponadto przyłuszczyca nie przedstawia pojedynczej jednostki chorobowej, ani grup schorzeń pokrewnych, lecz jest to kilka niepowiązanych ze sobą zaburzeń.
Pityriasis lichenoides chronica (przyłuszczyca grudkowa) – charakterystyka

 

 

– Jedną z chorób, niegdyś zaliczaną do przyłuszczycy, jest pityriasis lichenoides chronica, zwana też przyłuszczycą grudkową dotykająca głównie młodych dorosłych oraz dzieci. Jest to schorzenie o nieznanej etiologii, które często rozwija się z pityriasis lichenoides et varioliformis acuta, jednakże jest mniej powszechna – mówi dr n. med. Igor Michajłowski z renomowanej Clinica Dermatologica w Gdańsku.

 

 

Pityriasis lichenoides chronica (przyłuszczyca grudkowa) – objawy kliniczne
Choroba cechuje się polimorficznym obrazem, tj. nowe wykwity pojawiają się, gdy wcześniejsze wykwity zaczynają blednąć. Zmiany chorobowe zlokalizowane są na tułowiu i bliższych częściach kończyn. Początkowe wykwity osiągają wielkość 2-10 mm i mają charakter czerwonych lub czerwonobrązowych grudek o powierzchni matowej lub lekko lśniącej. Pod wpływem drapania uwidacznia się obecność delikatnej łuski. Wykwity krwotoczne pojawiają się rzadko.
Grudki mają tendencję do poszerzania się, stają się płaskie, a często bledną lub brązowieją. Łuska pokrywająca grudki może być mocno przytwierdzona do podłoża. Po upływie kilku następnych tygodni zmiany stają się zupełnie płaskie i są pozbawione typowych cech łupieżu liszajowatego przewlekłego, czyli grubych, dobrze odgraniczonych, pojedynczych, olbrzymich łusek. W momencie złuszczania się łusek uwidacznia się zdrowa skóra. U ludzi o ciemniejszej skórze zmiany goją się z występowaniem odbarwień lub przebarwień.
Pityriasis lichenoides chronica (przyłuszczyca grudkowa) – przebieg i rokowanie
Czas utrzymywania się zmian na skórze jest różny i może wynosić kilka miesięcy, a nawet lat. Przeważnie pacjenci nie odczuwają żadnych dolegliwości, jednakże wykwity skórne są stresującym problemem. Niekiedy obserwuje się przechodzenie zmian w pityriasis lichenoides et varioliformis acuta, zwłaszcza gdy w leczeniu zastosowano PUVA-terapię.

 

 

Pityriasis lichenoides chronica (przyłuszczyca grudkowa) – leczenie
W leczeniu przyłuszczycy grudkowej zastosowanie mają antybiotyki, niskie dawki kortykosteroidów, metotreksatu, bądź dapsonu, a także retinoidy czy cyklosporyna. Przeważnie jednak leków nie stosuje się, gdyż choroba ma tendencję do samoograniczania się, a żaden z leków nie ma w jej terapii wysokiej skuteczności. Terapia miejscowa pityriasis lichenoides chronica pozostaje leczeniem z wyboru. Dobre efekty można osiągnąć przy zastosowaniu fototeraii UVB, PUVA czy bath PUVA, polecane bywa również leczenie klimatyczne. Niekiedy można stosować miejscowo preparaty kortykosteroidowe, mają one jednak mały wpływ na przebieg choroby.

 

Sprawdź też:

Leczenie zapalenia mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych można leczyć na dwa sposoby – miejscowo, stosując maści, oraz…

Czytaj artykuł

Czynniki utrudniające rozpoznanie grzybicy paznokci

Pomimo tego, że wielu osobom grzybica paznokci wydaje się chorobą możliwą do rozpoznania…

Czytaj artykuł

Objawy i leczenie przyłuszczycy

Przyłuszczyca to dawna nazwa chorób o nieznanej etiologii, przypominających łuszczycę. Obecnie nazwy tej…

Czytaj artykuł