Pytania i odpowiedzi

 • Jak długo utrzymuje się łupież różowy?

  Najczęściej choroba trwa 1-1,5 miesiąca, ale zdarzają się przypadki, że pacjenci zmagają się z nią nawet cztery razy częściej. Wprawdzie zmiany z reguły ustępują dość szybko, ale przebarwienia skóry mogą pozostawać dłużej. Na szczęście nawroty choroby nie są częste i obserwuje się je tylko u 1% pacjentów. Łupież różowy rozwija się bowiem już parę dni po tym, jak pojawi się tzw. blaszka macierzysta. Niekiedy towarzyszy jej także świąd. W bardzo nielicznych przypadkach może dojść do tego wyższa temperatura i gorsze samopoczucie oraz ogólne osłabienie.

 • Czy łupież różowy zawsze jest różowy?

  Nie zawsze. Nazwa choroby może być myląca. Zmiany skórne są różowe i jasnoróżowe w ostatniej fazie choroby. Wcześniej przyjmują kolor czerwony. Na środku wykwitu występuje delikatna łuska, która może zanikać lub zagłębiać się. Najczęściej wykwity lokalizuje się na tułowiu – kilka dni po wystąpieniu plamy zwiastującej. Tworzą wzór, który przypomina drzewko bożonarodzeniowe.

 • Co to jest odwrócony łupież różowy?

  Odwrócony łupież różowy występuje najczęściej u osób czarnoskórych oraz śniadych hiszpańskiego pochodzenia. Objawy to zajęcie przez chorobę szyi, twarzy, a także dalszych części kończyn. Plusem jest to, że wykwity są mniejsze, ale – niestety – najczęściej pojawia się wraz z nimi świąd. Przy zakończeniu choroby pojawiają się natomiast pozapalne odbarwienia. U dzieci objawia się ta jak bąble pokrzywowe.

 • Jak objawia się łupież różowy?

  Najbardziej charakterystyczne objawy choroby to półokrągłe ogniska odbarwień na plecach. Przypominają one kształtem choinkę. Na środku wzoru powstaje delikatna łuska. Jednak zmiany chorobowe mogą występować także w innych miejscach. Atakują szyję, brzuch, a nawet twarz, ale ona wraz z nogami i rękami zazwyczaj są wolne od zmian. Przed wystąpieniem przebarwień pojawia się tzw. blaszka macierzysta, ale łatwo ją przeoczyć, albo pomylić z infekcją grzybiczą.

 • Czy łupież różowy można pomylić z innymi chorobami?

  Tak, bo objawy choroby są podobne do występujących przy innych schorzeniach. Mogą kojarzyć się z kiłą wtórną, a jest to na tyle groźna choroba (znacznie groźniejsza od łupieżu czerwonego), że pacjentom z reguły zaleca się wykonanie testów serologicznych w kierunku kiły. Łupież czerwony łatwo też pomylić z wczesną fazą łuszczycy. Inne objawy pojawiają się dopiero w późniejszej fazie choroby. W niektórych przypadkach łupież czerwony może przypominać grzybicę tułowia, ale odróżnia go charakterystyczny wzór, przypominający drzewko bożonarodzeniowe. Choroba jest też mylona z łojotokowym zapaleniem skóry, ale jest to schorzenie bardziej przewlekłe i najczęściej wraz z nim pojawiają się zmiany na twarzy lub skórze owłosionej głowy, co nie występuje przy łupieżu różowym. Zmiany podobne do łupieżu różowego mogą występować w przebiegu osutek, spowodowanych niepożądanym działaniem leków, takich jak sole złota, izotretioina, ketotifen i metronidazol.

 • Jakie są przyczyny łupieżu różowego?

  Dotąd nie poznano jednoznacznych przyczyn tej choroby. Najprawdopodobniej jest to jednak spóźniona reakcja na infekcję wirusową. Łupież różowy ma być jej następstwem, ponieważ zapadalność na tą chorobę ma charakter sezonowy. Potwierdzono również liczne przypadki zachorowań u członków rodziny lub osób wspólnie pracujących, studiujących czy spędzających razem dużo czasu. Przebadano jednak już szereg wirusów i nie ustalono, by jakikolwiek z nich powodował łupież różowy.